Mladý ječmen

 

V podrubrikách ječmen x sportovci a ječmen x neplodnost

 

Mladý ječmen (šťáva z mladého ječmene) pomáhá v boji s nejrůznějšími chorobami, včetně artritidy, astmatu, kožních problémů, obezity, chudokrevnosti, zácpy, impotence, oběhových potíží, cukrovky, srdečních chorob, rakoviny, vysoké hladiny cholesterolu a ledvinových problémů. Je to skutečně zázračný nápoj. Výhonky ječmene mají totiž tři klíčové vlastnosti:
- první je přítomnost jedinečného antioxydantu 2"-O-GIV (glykosyl isovitexin), který disponuje mnohem   silnější antioxidační aktivitou než alfa tokoferol (vitamín E)
- druhou je přítomnost účinných tlumičů shlukování krevních destiček, to je totiž klíčovým krokem k tvorbě trombonů, aterosklerozy, koronárních chorob srdečních a infarktu myokardu, výtažek z ječmene prokázal antitrombotické, protisrážlivé a cévy chránicí účinky
- třetí je přítomnost látek podporujících uvolňování hormonu prolactinu (hraje důležitou roli pro udržení imunitního systému a rovnováhy v organismu).

 

Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu-prvku, který přebývá ve většině poživatin. Obsahuje také významné množství manganu a zinku. Mladý ječmen obnovuje acido-alkalickou rovnováhu! Je 2x účinnější než špenát, nejucelenější zásadotvorná strava. Mladý ječmen obsahuje vitamíny, které aktivují enzymy pomáhající při prevenci nemocí a patologických stavů. Mladý ječmen má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, E a vitamínů řady B: B1,B2,B3,B6, biotinu, kyseliny listové, kyseliny pantotenové a cholinu, příbuzného vitamínu B. Nedostatkem vitamínů trpíme z důvodu převahy zpracovaných potravin a skutečnosti, že některé naše potraviny ztratí živiny dříve, než se dostanou na stůl. Obsah vitamínu C v čerstvě nastrouhané ředkvičce klesne na vzduchu o polovinu již za pět minut. Množství vitamínů B1 a B2 v potravinách dramaticky klesne při vaření. Avšak vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené! Bez enzymů dojde k narušení všech životních funkcí - trávení, dýchání, pohybu atd. Vědci identifikovali v lidském těle přes 3000 enzymů. V roce 1979 zaznělo na generálním zasedání japonských farmaceutických společností, že extrakt zeleného ječmene obsahuje více než 20 enzymů a studie odhalují další! 45% hmotnosti Mladého ječmene tvoří bílkoviny (u bílé mouky je to pouze 10%). Ty mají nízkou molekulovou hmotnost a lidské tělo je snadno využívá. Mladý ječmen podporuje zdravý růst. Zelené bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Rostlinná míza je bohatá na přírodní zázrak- chlorofyl. Ten se v léčitelství používá na osvěžení krve a v lékařství je kromě protizánětlivých a desinfekčních účinků ceněn pro deodorační vlastnosti. Používá se k osvěžení dechu a ke kloktání. V zeleném extraktu jsou i superoxiddismutáza (SOD), likvidátor volných radikálů, cytochromoxidáza, enzym urychlující oxidaci a redukci, peroxidáza rozkládající peroxid vodíku na kyslík a vodu pro snadné vyloučení z těla, oxidáza nutná ke zpracování mastných kyselin, transhydrogenáza důležitá pro srdeční tkáň atd. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

Nicméně je třeba vždy Mladý ječmen vnímat v celé jeho velikosti a šíři. V praxi to například znamená, že i když se ne zcela splnila naše očekávání s jeho působením na naše konkrétní zdravotní problémy, bezpochyby nám Mladý ječmen jistě zlepšil mnoho jiných, skrytých, zdravotních problémů

Zelené potraviny jsou, vzhledem ke svému silnému imunostimulačnímu efektu, i významnou prevencí vzniku nejrůznějších onemocnění, jistě i v současnosti tolik obávané ptačí chřipky. Z celospolečenského hlediska zelené potraviny představují pro lidstvo nejen významné zlepšení zdravotního stavu a tím i zlepšení kvality života, ale zároveň i ohromné ekonomické úspory. Náklady vynaložené na léčení nemocných jsou v každé společnosti obrovské a představují víc než významnou zátěž pro státní rozpočet. Za ideální bych považoval vstup zelených potravin do celonárodního programu na ochranu zdraví, jejich zařazení do preventivních zdravotních programů a hlavně jejich přijetí nejen širokou veřejností, ale především všemi lékaři.